تاثیر روش فکر کردن والدین بر رفتار کودکان را می دانید؟

همراهان عزیز آریاداناک تاثیر روش فکر کردن والدین بر رفتار کودکان را می دانید؟ تمایل به نظم و ترتیب باعث  تغییر در بچه ها می شود آموزش دادن به آنها خود کنترلی و احترام بیشتر به دیگران و فاصله گرفتن از رفتار های منفی را یاد می دهد.

بسیاری از والدین اعتقاد دارند هر رفتاری را نباید در کنار فرزند خود انجام داد چون باعث تضعیف شدن روحیه آنها می شوند. اغلب محدود کردن رفتار ها توسط پدر و مادر باعث بی توجهی در فرزند می شود. والدین از اینکه فرزاندانشان رفتار بی ادبانه می کنند بسیار متعجب می شوند. بنابراین والدین قبل از اینکه شروع به تغییر اجباری در رفتارهای فرزندان خود کنند باید شروع به تغییر دادن رفتار خود باشند.

در اینجا معمول ترین باورهای محدود کننده خانواده ها  در خصوص بچه هایشان و نحوه از بین بردن این عادات اشتباه آورده شده است.

مطلب پیشنهادی: آیا اسباب بازی ها تاثیری در انتخاب شغل آینده کودکان دارند؟

۱-پیش فعالی یا  شیطنت بچه ها

زمانی که بچه ها هر از گاهی دچار اشتباه می شوند باعث فریاد زدن معلم و قسم خوردن در مقابل پدر و مادر یا زدن  خواهر و برادر خود ، این ها همه نشانه هایی از شیطنت فرد می باشند.که در حقیقت همه این رفتار های منفی و مشکلات ناشی از آشفتگی های احساسی پالس های نا امید کننده ای را برای خانواده ها ایجاد میکند. بچه ها به صورت عامدانه در جستجوی ایجاد مشکل برای دیگران نیستند . آنها هر کاری را انجام می دهند و ممکن است بعضی از آنها غلط باشد. از نظر ما بچه ای که خوشحال باشد و فقط کارهای درست انجام دهد خوب است. زمانی که افراد بزرگسال اشتباه می کنند ما به آنها نمی گوییم که شیطان هستی و شیطنت کرده ای، و ما هرگز به دنبال دلیلش نخواهیم گشت.

بچه ها با ما فرقی نمی کنند. همیشه سوال “چرا” وجود دارد به فرض مثال چرا اینکار را کردی چرا اشتباه کردی و … ما باید از ازینکه اشتباه دیگران را به رخ آنها بکشیم و برچسب اتهام را به آنها بچسبانیم فاصله بگیریم. این برچسب زدن ها هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد و بیشتر ما را مستعد جستجوی کارهای بد می کند. دلیلی ندارد ما به بدی بچه ها فکر کنیم این افکار باعث ایجاد ناراحتی  می شود از طرفی ناراحتی آنها موجب رفتار بدتر و رفتار اخلاقی نادرست و خود خواهانه و ناراحت کننده می شود

۲ انتظار می رود بچه ها نسبت به بزرگتر ها بهتر رفتار کنند.

ما همه روز های بدی را پشت سر گذاشته ایم والدین همیشه انتظار دارند که فرزندانشان همیشه خوب باشند و درست عمل کنند. انتظار داریم که هیچ اشتباهی نکنند و همیشه احترام بگذارند  همیشه خوشحال باشند دستورالعمل هاو شرح وظایفی که ما برای آنها ایجاد کرده ایم را به دستی انجام دهند. انتظاری که ما از آنها داریم را خودمان به صورت کامل نمی توانیم انجام دهیم. بنابراین باید بعضی از دستورالعمل های سخت تربیتی و روش های قدیمی همچون تنبیه بدنی و … را حذف نمود.

روش فکر کردن والدین بر رفتار کودکان
روش فکر کردن والدین بر رفتار کودکان

 

3انتظار می رود بچه ها قادر به تغییر باشند

روش های انضباطی گوناگونی برای تغییر رفتارهای کودکان به وسیله نظام انگیزشی برای بهتر شدن  آنها بوجود آمده است.

نظام انگیزشی کاملا مثبت شامل پاداش برچسب های صد آفرین و هزار آفرین و تشویق کردن شخص می باشد. و در مقابل نظام انگیزشی کاملا منفی شامل تنبیه کردن سرزنش کردن و محرومیت و محدود کردن فرد می باشد. این نظام انگیزشی مبتنی بر آموزش با این فرض بوجود آمده است که افراد می توانند بهتر شوند ( این نظام انگیزشی در حال حاضر در خیلی از سازمان ها نیز ایجاد شده است که با تشویق کردن هدیه دادن و افزایش حقوق سعی در افزایش انگیزه فرد در راستای  اهداف سازمانی می باشد.) آنها بر این باورند که کودکان توانایی عصبی و احساسی جهت تغییر در رفتار را دارا می باشند. فقط در اکثر موارد بچه ها قادر به خوب تر شدن نیستن و به صورت مداوم با اشتباهات شان تنبیه می شوند. اگرچه به آنها از قبل پیشنهاد شده بود که  تنبیهات منفی شامل فریاد زدن هل دادن و تنبیهات مثبت مانند  از دست دادن جایزه و پاداش می باشد. ما باید انتظارات مان از توانایی بچه هایمان  روز به روز و به طور پیوسته بازیابی و تغییر دهیم درک کردن توانایی کودکان در هر سنی بسیار موثر و ضروری می باشد. بنابراین کارکردن با بچه ها و کمک کردن به آنها زمانی که می دانیم خودشان برای تغییر در رفتارشان تلاش می کنند مسلما باعث می شود دستاورد های مهمی در رفتار آنها بوجود آیند.

۴ توانایی و قابلیت های والدین کم می باشد.

خانواده ها خیلی زود بچه هایشان را بخاطر اشتباهات شان سرزنش می کنند. این رفتار باعث می شود بچه ها فکر کنند بدرد این کار نمیخورند و برای اینکار توانایی ندارند و حتی فکر میکنند انسان آرامی نیستند و فکر می کنند که مقصر همه این اشتباهات خودشان هستند. و فکر می کنند هر آنچه والدین شان می گویند درست است. در حقیقت خانواده ها توانایی این را دارند که بهتر عمل کنند مطالعه کنند و به دنبال اپدیت کردن و بهبود رفتار های خود باشند تا بتوانند کودکانشان را به درستی تربیت کنند و چشم اندازی که برای آینده ای که برای فرزندان شان در نظر دارند را محقق کنند. افزایش رشد ذهنی جهت افزایش توانایی والدین می تواند به عنوان یک کلید حل بسیاری از مشکلات  تلقی شود. بهترین روش برای بهتر شدن تغییر دادن گفتمان داخلی و یا خانوادگی می باشد. جملاتی همچون من احساس خوبی ندارم یا من به اندازه کافی آرام نیستم و مقصر من می باشم جملاتی هستند که نیاز به بررسی و پایش دارند.

۵ نداشتن زمان کافی برای ایجاد رویکرد های جدید

رشد و تربیت و شکل گرفتن و بزرگ شدن کودکان نیاز به زمان دارد مانند بذر درختان که در خاک قرار میگیرند و با رسیدگی به آنها ، آنها را پرورش می دهید و رشد می کنند و یا حتی با سگ خود تمرین می کنید که به آن یاد دهید.

بنابراین بزرگ شدن و رشد انسان ها خیلی متفاوت از اینها نیست و جالب اینجاست که ما برای رشد درختچه گوجه فرنگی در زمان مورد نظر ناراحت نمی شویم ولی چرا ما در کودکانمان انتظار این را داریم که رفتار بالغانه داشته باشند و اگر اشتباه کنند ناراحت می شویم؟ تربیت موثر برای آینده کودک می باشد نه اینکه در زمان حال کنترل و تحمیل کنیم.

عبارت زیر در این باب می باشد که هر عملی عکس العملی دارد اما نه در همان زمان. در حال حاضر ما هر چقدر برای تربیت و یادگیری بچه هایمان تلاش کنیم در آینده ثمرات آن را خواهیم دید.

بنابراین خودت را عوض کن تا بتوانی فرزندانتان را تغییر دهید.

بیانات ارائه شده در این مقاله مربوط به Sarah Ockwell-Smith مادر ۴ فرزند می باشد که دارای مدرک روانشناسی و متخصص رفتارهای والدین و کودکان می باشد همچنین بنیان گذار سایت های مختلفی می باشد.همچنین در صورت علاقه مندی می توانید کتب Sarah Ockwell-Smith را در مورد تربیت و رفتار های کودکانتان مطالعه کنید.

منبع

 

اخبار مرتبط