فروشگاه اینترنتی

مشخصات یک کتاب نفیس چیست؟

مشخصات-یک-کتاب-نفیس-چیست؟

یکی از انواع صحافی ها، صحافی کتب نفیس است. برای این که بدانید مشخصات یک کتاب نفیس چیست باید به نکته های مهمی در نوع صحافی توجه کنید. رعایت نمودن بسیاری از نکات توسط صحاف، باعث حرفه ای تر شدن کار و تمیز از آب در آمدن کتاب خواهد شد.

همچنین موادی که در صحافی به کار می‌رود باید دارای کیفیت خوبی باشد تا نتیجه کار، تمیز در بیاید. بسیاری از تولید کنندگان به دلیل این که قیمت پایینی بر روی کتاب بگذارند، از مواد ارزان قیمت و بی کیفیت استفاده می‌کنند. اما باید به این نکته توجه داشته باشند که این کار نه تنها بر روی رتبه آن ها تاثیر خواهد گذاشت، بلکه بازار رقابتی کتب نفیس را نیز نابود خواهند کرد.

البته صحافی کتاب نفیس به زمان بیشتری نیاز دارد که بسیاری از صحافان به آن توجه نمی‌کنند و این نیز نتیجه کار را نابود می‌کند. در ادامه به اصلی ترین مشخصات یک کتاب نفیس اشاره خواهیم کرد. با مجله اینترنتی آریاداناک همراه باشید.

دوخت تمیز کتاب

زمانی که پرسیده می‌شود، اصلی ترین مشخصات یک کتاب نفیس چیست می‌توان گفت که دوخت کتاب از اصلی ترین مشخصه های کیفیت آن است.

کتاب های نفیس باید به گونه ای ته دوزی شوند که دوخت، در وسط کتاب دیده نشود. البته این نکته نیز به کیفیت نخ، سوزن و قلاب و همچنین مهارت اپراتور دستگاه دوخت مرتبط است.

در صورتی که دوخت کتاب به صورت تمیز و حرفه ای زده نشود، ممکن است پس از مدتی، صفحات از هم جدا شوند. در این صورت، تعمیر نمودن کتاب بسیار مشکل خواهد بود. همچنین اگر دوخت کتاب به درستی زده نشود، زیبایی کتاب نیز کاهش خواهد یافت.

ته بندی با کیفیت کتاب

یکی از مراحلی که پس از دوخت کتاب انجام می‌شود، ته بندی کتاب است. وقتی می‌گوییم مشخصات یک کتاب نفیس چیست، باید اصلی ترین مشخصات یک کتاب اعم از ثابت بودن دوخت و صفحات و ته بندی قوی آن را نام برد.

ته بندی کتاب حتما باید با استفاده از نخ و چسب با کیفیت و همچنین تنظیف با دوام انجام بگیرد. به نوعی می‌توان گفت که ته بندی، استحکام کتاب را در برابر جدا شدن دوخت و صفحات افزایش می‌دهد. مورد دیگری که حتما باید به آن توجه کنیم، گرد کردن ته کتاب است. این کار نه تنها به زیبایی کتاب می‌افزاید، بلکه به استحکام ته بندی نیز کمک می‌کند.

ضرب کاری کتاب

یکی از مهم ترین نکاتی که در کتاب های نفیس از اهمیت بالایی برخوردار است، کیفیت ضرب یا داغکوب می‌باشد. زمانی که می‌گوییم مشخصات یک کتاب نفیس چیست به همین مورد نیز باید اشاره کنیم. زیرا یکی از مواردی است که به زیبایی کتاب می‌افزاید.

در داغکوب، طرح های اسلیمی و ایرانی بر روی کلیشه فلزی تراشکاری می‌شوند. سپس بر روی جلد های کتاب های نفیس داغکوب یا به اصطلاح ضرب می‌شوند. یکی از مواردی که کیفیت داغکوب را مشخص می‌کند، کیفیت نوار طلا و یا نقره می‌باشد.

بسیاری از صحافی ها برای کاهش قیمت کتاب از نوار های با کیفیتی استفاده نمی‌کنند. به همین دلیل در بسیاری از موارد دیده شده است که رنگ این نوار ها به مرور زمان کمرنگ شده و از بین می‌روند.

جلد سازی کتاب

یکی دیگر از مهم ترین و البته حیاتی ترین مواردی که در صحافی کتب نفیس اهمیت دارد، جلد سازی کتاب است. این پروسه باید به گونه ای طی شود که دقت و ظرافت جلد کتاب، مشخص شود. به عنوان مثال، لب برگردان کتاب نباید به گونه ای طراحی شود که بر روی هم قرار بگیرند. به همین دلیل باید لبه ها را با ظرافت تمام طراحی نمود. همچنین باید با دقت و حوصله زیاد این مرحله را طی کرد.

1 دیدگاه در “مشخصات یک کتاب نفیس چیست؟

  1. سپیده رضوانی گفت:

    واقعا هنر خوبیه صحافی به ویژه صحافی کتاب های ارزشمند و فاخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *