فروشگاه اینترنتی, کارآفرینی

رویکردی جدید در صنایع دستی

رویکردی-جدید-در-صنایع-دستی

به چه چیزهایی صنایع دستی می گویند؟

صنایع دستی به آن دسته از ابزار، وسایل و اشیایی گفته می شود که تلفیقی از کار دست و مواد ابتدایی و اولیه باشند و درون مایه آن ها هنر است. به عبارتی این صنایع بخشی از هنر و فرهنگ هر خطه ای است که مردمان آن دیار را می توان به واسطه آن هنر ها شناخت.

به همین خاطر صنایع و هنرهای دستی را به عنوان یک بخش مهم و تاثیر گذار در فرهنگ می دانند. سمپوزیوم بین المللی یونسکو صنایع دستی را اینگونه معرفی می‌کند: صنایع دستی از مواد خام تولید شده و قابلیت آن را دارد که به تعداد نامحدود تولید گردد.

این محصولات می‌توانند کالای سرمایه‌ ای و مصرفی (کاربردی) هنری دارای جنبه‎‌های زیبایی‌ شناختی، خلاقانه و تزئینی دارای بار فرهنگی، سنتی و دارای جنبه‌ نمادین دینی و اجتماعی باشند.

از ویژگی های صنایع دستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– سرمایه‌گذاری محدود و کاربری زیاد
– سهولت در انتقال تجربیات و دانش فنی تولید محصولات
– بالا بودن ارزش افزوده‌ی تولیدات
– بکارگیری ابزار ساده در ساخت محصولات
– عدم نیاز به دانش فنی پیچیده و سخت در مقایسه با سایر صنایع
ریشه داشتن از فرهنگ، باورها، اعتقاد و آداب و رسوم منطقه
– کمک به توسعه‌ی صنعت گردشگری و نشر ارزش‌های فرهنگی جامعه محلی

عوامل موثر بر خرید صنایع دستی:

در خرید صنایع دستی عوامل زیادی نقش دارند که سه مورد اصلی آن را برایتان آورده ایم:

o ویژگی های مردم شناختی و روانی خریدار (سن، رفتار، جنس)
o نیازهای شخصیتی (افزایش شخصیت، اجتماعی شدن)
o زمینه های فرهنگی خریدار(ملیت، سنت ها)

عوامل فرعی دیگر که در خرید صنایع دستی نقش دارند شامل موارد زیر می شود:

• نیازهای شخصی
• زمینه های فرهنگی
• مقصد و ویژگی های آن
• تفاوت های قیمت
• ویژگی های مربوط به تولید

خرید صنایع دستی

صنایع دستی به عنوان محصولی با قابلیت بالا در جذب خریدار در اقتصاد نقش مهمی دارد. به خصوص صنایع و هنرهای دستی برای گردشگران خارجی بسیار جذاب و جالب توجه هستند. در واقع رابطه گردشگری با صنایع دستی بسیار تنگاتنگ و نزدیک است به همین خاطر در زمینه صنعت گردشگری و خرید سوغات، بحث خرید صنایع دستی و ارزش این آثار بررسی می گردد.

اهمیت صنایع و هنرهای دستی و خرید آن در ایران نیز برای گردشگران و مردم بومی بسیار زیاد است. البته این آثار به دلیل نحوه تولید و ارزش معنوی که دارند دارای قیمت بالایی نیز هستند ولی برای گردشگرانی که دلبسته ذوق و قریحه ایرانی یا خطه ای خاص باشند؛ قیمت دیگر اهمیتی ندارد.

آشنایی با برخی از صنایع دستی ایرانی

ایران کشوری با پیشینه غنی و فرهنگی چند هزار ساله است. به همین خاطر صنایع دستی ایران نیز کثرت و تنوع زیادی دارد. ضمن اینکه این گوناگونی در اقلیم های مختلف به چشم می خورد.

برخی از این صنایع در جهان بی مانند هستند مانند: فرش، گلیم و سفال اما برخی از این صنایع خاصِ یک منطقه هستند و هر منطقه ای صنایع دستی مخصوص به خود را دارد. در واقع چون صنایع هر شهر یا منطقه ای براساس مواد و مصالح موجود در آن شهر ساخته می شوند، صنایع و هنرهای دستی هر شهری با دیگری فرق دارد.

انواع مختلف صنایع دستی شامل: فلزکاری، مسگری، قلمزنی، ساخت زیورآلات، بلور سازی، خاتم کاری، منبت کاری، معرق کاری، خوشنویسی، نگارگری، حصیربافی، پته دوزی، ملیله دوزی، منجوق دوزی و بسیاری صنایع دیگر می شود.

هنرهای نام برده شده امروزه نیز کاربرد بسیار دارند و به خوبی بازارچه ها و مغازه ها را مزین کرده اند. وقتی سفر می کنید بعید است بتوانید چشم بر روی صنایع آن شهر ببندید و دست به خرید نزنید. اگر به تازگی سفر نرفته اید یا شرایط مسافرت رفتن را ندارید اما بسیار علاقه مند به خرید صنایع دستی هستید، کافی ست به سایت فروشگاه اینترنتی صنایع دستی و آثار هنری آریاداناک مراجعه کنید تا بهترین و اصیل ترین صنایع دستی را خریداری نمایید.

آریاداناک یک منبع معتبر در عرضه محصولات دستی و هنرهای ایرانی می باشد.