Themes - Twenty Nineteen - en to fa translation catalogue (77 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
fa: پوستهٔ پیش‌فرض ۲۰۱۹ وردپرس برای نمایش قدرت ویرایش‌گر بلوک طراحی شده است. این پوسته شیوه‌های سفارشی برای همهٔ بلوک‌های پیش‌فرض را نمایان می‌کند؛ طوری ساخته شده که آنچه در ویرایش‌گر خود می‌بینید همان باشد که در وبگاه خود خواهید دید. دو هزار و نوزده برای انواع گوناگون وبگاه‌ها مناسب است؛ از بلاگ تصویری گرفته تا کسب و کار یا کارهای عام المنفعه. بهره بردن از فضای خالی کافی و استفادهٔ مناسب از فونت‌های مدرن سنس سریف برای سرمتن‌ها در کنار فونت‌های کلاسیک سریف برای متن باعث شده این پوسته در همهٔ اندازه‌های صفحه نمایش زیبا باشد.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Nineteen
fa: دو هزار و نوزده

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
fa: <span class="meta-nav">منتشر شده در</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: post]
en: Featured
fa: ویژه

en: More
fa: بیشتر

en: Light Gray
fa: خاکستری روشن

en: Dark Gray
fa: خاکستری تیره

en: White
fa: سفید

en: Large
fa: بزرگ

en: Normal
fa: معمولی

en: Small
fa: کوچک

[ctx: primary color]
en: Custom
fa: سفارسی

en: Back
fa: بازگشت

[ctx: primary color]
en: Default
fa: پیش‌فرض

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
fa: <span class="meta-nav">منتشر شده در</span><br><span class="post-title">%title</span>

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
fa: اعمال رنگ سفارشی برای دکمه‌ها، پیوندها، تصاویر شاخص و …

en: Footer Menu
fa: فهرست پابرگ

en: Huge
fa: خیلی بزرگ

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fa: پوستهٔ دو هزار و نوزده به حداقل نسخهٔ 4.7 وردپرس نیاز دارد. شما در حال استفاده از نسخهٔ %s هستید. لطفا ارتقا دهید و دوباره امتحان کنید.

en: Apply a filter to featured images using the primary color
fa: پالایش تصاویر شاخص با استفاده از رنگ اصلی

en: Page
fa: برگه

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
fa: اندازهٔ کامل

en: Add widgets here to appear in your footer.
fa: ابزارک‌ها را در اینجا اضافه کنید تا در پابرگ شما ظاهر شوند.

en: Primary Color
fa: رنگ اصلی

en: Footer
fa: پابرگ

en: Skip to content
fa: رفتن به محتوا

note: translators: Used between list items, there is a space after the comma.
en: ,
fa: ،

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
fa[0]: %d نظر

en: Archives:
fa: بایگانی:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
fa: ویرایش <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Edit
fa: ویرایش

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
fa: %1$s در %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
fa: %s <span class="screen-reader-text says">می گوید:</span>

en: Pages:
fa: برگه‌ها:

en: Post Type Archives:
fa: بایگانی‌ نوع نوشته:

en: Daily Archives:
fa: بایگانی‌ روزانه:

en: Monthly Archives:
fa: بایگانی ماهانه:

en: Primary
fa: اصلی

en: Next
fa: بعدی

en: Previous
fa: قبلی

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
fa: با افتخار، نیرو گرفته از %s.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fa: اوه! صفحه پیدا نشد.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fa: چیزی که می‌خواستید پیدا نشد. لطفا کلید واژه‌های دیگری را امتحان کنید.

en: No comments
fa: بدون نظر

en: View more posts
fa: دیدن نوشته‌های بیشتر

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
fa: از %s

en: Top Menu
fa: فهرست بالا

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers. translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fa: ادامهٔ <span class="screen-reader-text">"%s"</span>

en: Next Post
fa: نوشته‌ٔ بعدی

en: Next post:
fa: نوشتهٔ بعدی:

en: Previous post:
fa: نوشتهٔ قبلی:

en: Previous Post
fa: نوشته‌ٔ قبلی

en: Nothing Found
fa: چیزی پیدا نشد

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fa: چیزی که می‌خواستید پیدا نشد. از جستجو کمک بگیرید.

en: Older posts
fa: نوشته‌های قدیمی‌تر

en: Newer posts
fa: نوشته‌های تازه‌تر

en: Tags:
fa: برچسب‌ها:

en: Posted in
fa: ارسال شده در

en: Posted by
fa: از

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
fa: نظر شما دربارهٔ <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
fa: بایگانی %s:

en: Yearly Archives:
fa: بایگانی سالانه:

en: Author Archives:
fa: بایگانی نویسنده:

en: Tag Archives:
fa: بایگانی برچسب:

en: Category Archives:
fa: بایگانی دسته:

en: Social Links Menu
fa: فهرست پیوندهای شبکه‌های اجتماعی

en: Comments
fa: نظرات

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
fa[0]: %1$s نظر دربارهٔ «%2$s»

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
fa: یک نظر دربارهٔ «%s»

en: Comments are closed.
fa: نظرات بسته شده‌اند.

en: Leave a comment
fa: نظر دهید

en: Join the Conversation
fa: گفتگو کنید

en: Your comment is awaiting moderation.
fa: نظر شما در انتظار تایید است.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fa: چیزی در اینجا پیدا نشد. می‌خواهید جستجو کنید؟

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
fa: https://fa.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fa: تیم وردپرس

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
fa: https://fa.wordpress.org/
