آموزش, کارآفرینی, نمایشگاه

همایش قرارگاه آموزش ایمنی و توانمندسازی کارفرمایان کارگاه‌ های زیر 10 نفر

همایش قرارگاه آموزش ایمنی و توانمندسازی کارفرمایان کارگاه‌ های زیر 10 نفر

اولین همایش قرارگاه آموزش ایمنی و توانمندسازی کارفرمایان کارگاه‌ های زیر 10 نفر همزمان با آغاز دهه مبارک فجر تشکیل می‌ شود.

به گزارش روابط عمومی گروه آریاداناک، ارتقای ایمنی به منظور کاهش حوادث ناشی از کار از جمله مطالبات مهم جامعه کارگری و کارفرمایی است و در دو سال و نیم گذشته اقدامات موثری درباره کاهش حوادث ناشی از کار، گسترش آموزش و رعایت نکات ایمنی صورت گرفته که منجر به کاهش آمار تلفات و حوادث کار شده است.

بی‌تردید موضوع ایمنی و بهداشت محیط کار نیازمند مشارکت معنادار همه شرکای اجتماعی و دولت‌ هاست و این امر علاوه بر بهبود ارتقای شاخص‌ های ایمنی و سلامت در محیط کار، زمینه تحقق رفاه اجتماعی کارگران و جامعه را در پی خواهد داشت.

در حال حاضر مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و به منظور رعایت ایمنی در محیط کار، حضور بازرسان کار جهت بازدید از محل و انجام نظارت امری ضروری است. بحث پیشگیری از حوادث کار و پیروی از آئین‌ نامه‌ های قانونی از اهداف بازرسان کار به شمار می‌ رود که در کاهش هزینه‌ های اضافی ناشی از حوادث موثر است.

کارشناسان بر این باورند که صیانت از نیروی کار موجب رشد و تعالی بنگاه و افزایش بهره‌ وری آن می‌ شود و زمینه حمایت از پایداری مشاغل و حفظ اشتغال در بنگاه‌ ها را فراهم می‌ کند به همین دلیل هم همایش قرارگاه آموزش ایمنی و توانمندسازی کارفرمایان کارگاه‌ های زیر 10 نفر توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار و کانون عالی کارفرمایی ایران برگزار می گردد.

در راستای صیانت از نیروی کار در سطح ملی و بین‌ المللی، مقاوله‌ نامه 155 ایمنی و بهداشت شغلی سازمان بین‌ المللی کار آذر ماه سال 1400 به تصویب مجلس رسید و جهت اجرا از سوی رئیس جمهور به وزارت کار ابلاغ شد.

به موجب این مقاوله‌ نامه هر کشور عضو با توجه به شرایط و رویه‌ های ملی و با مشورت با تشکل‌ های کارفرمایی و کارگری منتخب، باید سیاست ملی منسجمی را در خصوص ایمنی و بهداشت شغلی و محیط کار تدوین و اجرا کنند و به طور دوره‌ ای مورد بازنگری قرار دهد.

فرایند پیوستن جمهوری اسلامی ایران به مقاوله‌ نامه ایمنی و بهداشت شغلی پس از طی گام‌ های قانونی و با حمایت شرکای اجتماعی به سرانجام رسید.

در همین راستا حبیب‌الله جلیلی ـ سرپرست مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش صنایع کوچک در پیشبرد اهداف اقتصادی و اهمیت توجه به ایمنی کار در این صنایع می‌ گوید: مقوله ایمنی و بهداشت شغلی از اهمیت بسیاری برخوردار است و یکی از اهداف مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، مشاوره ایمنی و آشنایی با آخرین اقدامات سایر واحدها و شرکتهاست.

وی از تشکیل قرارگاه آموزش ایمنی و توانمندسازی کارفرمایان کارگاه‌ های زیر 10 نفر همزمان با آغاز دهه مبارک فجر و اجرای مقاوله‌ نامه ایمنی و بهداشت شغلی شماره 155 خبر داد و گفت: همایش تبیین قرارگاه آموزش ایمنی و توانمندسازی کارفرمایان هفدهم بهمن ماه 1402 به طور همزمان در 31 استان کشور برگزار می‌ شود و برنامه‌ های این همایش، با به صدا درآوردن زنگ ایمنی توسط وزیر کار آغاز می‌ شود و در ادامه دوره آموزشی ویژه کارفرمایان کارگاه‌ های زیر 10 نفر به‌ منظور آشنایی با قوانین و مقررات ایمنی کار و در راستای الزامات مقاوله‌ نامه به طور همزمان در 31 استان با حضور 6000 نفر از کارفرمایان کارگاه‌ های کوچک برگزار می‌ شود.

به گفته جلیلی مطابق آمارهای منتشره بیش از 90 درصد بنگاه‌ های اقتصادی کشور را واحدهای کوچک و متوسط تشکیل می‌ دهند و حمایت از صنایع کوچک به منظور تسریع رشد اقتصادی کشور همواره در دستور کار دولت سیزدهم قرار داشته است.

در حال حاضر راه‌ اندازی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت کار بستر استفاده از ظرفیت متخصصان این حوزه برای ارتقاء دانش فنی کارگران را به منظور کاهش حوادث و خسارات فراهم می‌ کند.

مطابق آمارها بیش از 2000 مشاور حفاظت فنی و خدمات ایمنی با سابقه بالا در کشور مشغول فعالیت هستند که از ظرفیت و توان آنها در این حوزه باید بهره‌ گیری مناسب صورت گیرد.

کارشناسان بر لزوم افزایش سالانه تعداد کارگروه‌ های حفاظت فنی و بهداشت‌ کار در کارگاه‌ های مشمول قانون کار تاکید دارند و معتقدند دانشجویان باید با رشته‌ های مرتبط با ایمنی تربیت شوند تا بتوانند با عنوان مسئول ایمنی یا عناوین مشابه در کارگاه‌ ها فعالیت کنند.

به گزارش آریاداناک، طبق ماده 95 قانون کار مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار برعهده کارفرماست و موظف است به کارگران خود آموزش ایمنی و ابزار و تجهیزات کاری لازم را به منظور حفظ سلامت و ایمنی نیروی کار ارائه کند.