نمایشگاه

گسترش همکاریهای اقتصادی ایران و سوریه

گسترش-همکاریهای-اقتصادی-ایران-و-سوریه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گروه آریاداناک وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران در راس هیئتی از فعالان اقتصادی کشورمان بامداد دوشنبه وارد دمشق شد تا در دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در سوریه شرکت نمایند.

سید رضا فاطمی امین که به دعوت سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه به این کشور سفر کرده است، در تشریح اهداف این سفر گفت: تمرکز من در این سفر روی روابط اقتصادی در بخش‌های مختلف با کشور سوریه است و حتی می‌ توان طرح‌ های چند جانبه‌ ای داشته باشیم.

وی افزود: می‌ توان محصولات متعددی در سوریه تولید و به دیگر کشور‌های عربی و منطقه صادر کرد.

ارتقای همکاری‌ های تجاری و اقتصادی ایران و سوریه

فاطمی امین درخصوص ارتقای همکاری‌ های تجاری و اقتصادی نیز تصریح کرد: اولین نکته‌ ای که ما بر آن متمرکز خواهیم شد متعادل کردن تراز تجاری دو کشور است؛ قطعا سوریه با مشکلاتی جدی در زمینه اقتصادی مواجه است و شاید صادرات یک طرفه تصوری عملی نباشد بنابراین نکته کلیدی اینجاست که روابط اقتصادی متعادلی ایجاد کنیم که دو طرف از آن نفع ببرند.
بنابراین گزارش وزیر صمت کشورمان دیدار‌های متعددی با مقامات سوری از جمله حسین عرنوس نخست وزیر و شماری از اعضای گروه اقتصادی کابینه او را طی سه روز آینده در برنامه دارد.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: پیشنهاد‌های عملی متعددی را آماده کردیم که آنها را با وزیران سوری به اشتراک خواهیم گذاشت تا شاید بتوان تصویری عملی و چابک از همکاری‌ های اقتصادی دو کشور ترسیم کرد.

وزیر اقتصاد سوریه نیز گفت: قانون سرمایه گذاری جدید این کشور فرصت‌ های خوبی را فراهم کرده است.

سامر الخلیل افزود: شرکت‌ های ایرانی از تجربه و توانمندی‌ های قابل توجهی برخوردارند، ما علاقمندیم که آنها را به استفاده از فرصتهای پیش رو در سایه معافیت‌ های گمرکی و مالیاتی بهره‌ مند کنیم.

وی گفت: شکی نیست که مقامات اقتصادی تهران و دمشق به دنبال تکامل تجاری و اقتصادی برآمدند که منافع دو کشور را تامین می‌ کند.