کارآفرینی

تجربه کمترین نرخ بیکاری در چند دهه اخیر

تجربه کمترین نرخ بیکاری در چند دهه اخیر

به گزارش روابط عمومی مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی آریاداناک، جناب آقای دکتر محمود کریمی بیرانوند در دیدار با اعضای کانون ملی مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی که با حضور جناب آقای دکتر امید ملک مدیر کل دفتر توسعه نهادهای اشتغال و هدایت نیروی کار، جناب آقای دکتر علی زندوکیلی مشاور معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال، جناب آقای دکتر مومنی رییس کانون ملی مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی و جمعی از نمایندگان کانون های مشاوره و خدمات کارآفرینی برگزار شد، گفت: بازار کار کشور در دولت سیزدهم، بر اساس آنچه آمار نشان می دهد اتفاقات خوب، مثبت و رو به پیشرفتی را تجربه کرده است که قابل چشم پوشی نیست.

وی افزود: بر اساس داده های مرکز آمار ایران، در سال 1402 نرخ بیکاری کل کشور به 8.1 درصد رسید که این کمترین نرخ بیکاری در چند دهه اخیر است و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان نیز به کمترین میزان خود یعنی 11.8 درصد رسیده است.

کریمی بیرانوند گفت: بر اساس این داده ها نرخ اشتغال ناقص 8.2 درصد و نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 سال به 21.2 درصد رسیده و این در حالی است که خالص اشتغال ایجادی کشور در سال 1402 به رقم کم نظیر 775 هزار نفر رسیده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: استخراج این آمار در حالی است که در استاندارد متغیرها تغییری ایجاد نشده و هیچ گونه آمارسازی در این باره وجود ندارد.

کریمی بیرانوند یادآور شد: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف هستیم طبق وعده ایجاد یک میلیون شغل عمل کنیم و به صورت سالانه، مداوم و مستمر، تحقق این وعده را گزارش داده ایم.

وی افزود: در سال های 1401 و 1402 به این رقم صحت سنجی شده رسیدیم و امیدواریم در سال جاری نیز بتوانیم این عدد را نشان دهیم.

معاون وزیر کار با بیان اینکه ایجاد این میزان از اشتغال چند نشانه اصلی دارد، خاطر نشان کرد: در سال گذشته بیش از 900 هزار بیمه شده جدید در سازمان تامین اجتماعی داشتیم، تعدیل نیروی کار نیز 10 درصد کاهشی بوده است و همچنین آمار نشان می دهد، در 25 استان کاهش نرخ بیکاری داشتیم.

کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه این آمار خوشایند، حاصل هم افزایی همه دستگاه های حاکمیتی است اظهار کرد: درحوزه نظارت و سیاستگذاری شورای عالی اشتغال با مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات جدیدی داشتیم.

وی افزود: در این راستا هم در حوزه احیای واحدهای نیمه فعال و راکد وارد عمل شدیم و هم در حوزه مشاغل خانگی در سال گذشته بیش از 4 هزار میلیارد تومان پرداخت داشتیم که این رقم کم نظیر است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم رتبه های خود را در سال های گذشته جابه جا کرده ایم تاکید کرد: نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته نیز افزایشی و به میزان 41.3بوده است.

کریمی بیرانوند یادآور شد: این به معنای رسیدن به نقطه مطلوب و نبودن چالش نیست بلکه نشان دهنده این است که دولت در حوزه بازار کار روی ریل درست قرار گرفته است و امیدواریم با هدف گذاری های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم نرخ بیکاری به کمتر از 8 درصد برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *