بازرگانی, کارآفرینی

۴۲ درصد صادرات کشور به عراق از طریق مرزهای اقلیم

۴۲-درصد-صادرات-کشور-به-عراق-از-طریق-مرزهای-اقلیم

سخنگوی گمرک ایران: ۴۲درصد صادرات کشور به عراق از مرزهای اقلیم بوده است

سخنگوی گمرک ایران گفت: در سال ۹۸ نزدیک به ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالای صادراتی از مرزهای اقلیم کردستان، به عراق صادر شد که معادل ۴۲ درصد ارزش کالای صادراتی ایران به عراق است.

به گزارش مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی آریاداناک، سید روح اله لطیفی اظهار داشت: در سال ۹۸ بیش از ۲۵ میلیون و ۶۸۶ هزارتن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۹۹۰ میلیون دلار به از ایران به عراق صادر شده است که مرزهای کشورمان با اقلیم کردستان ۸ میلیون و ۱۰۳ هزار تن به ارزش ۳ میلیارد و ۷۸۶ میلیون دلار را پذیرش کرده است که از لحاظ ارزش ۴۲ درصد و از لحاظ وزن بیش از ۳۱ درصد صادرات ما به عراق را به خود اختصاص داده است.

سخنگوی گمرک ایران افزود: با وجود مسدود بودن بسیاری از مرزها، مرزهای اصلی کشور با اقلیم کردستان در شرایط کرونایی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی باز بوده و در فروردین ماه امسال بیش از ۸۷۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۵۹ میلیون دلاراز این مرزها، کالا به کشور عراق صادر شده است.

وی تاکید کرد: کشور عراق اشتراکات و پیوندهای فراوان، فرهنگی، سیاسی، مذهبی با کشورمان دارد و همین نکته باعث شده است تا علاوه بر تعاملات سیاسی و فرهنگی برادرانه، همکاری‌ های اقتصادی مناسبی با هم داشته باشیم و با پیوند دو ملت بخش خصوصی این کشور نیز بخشی از کالاهای مورد نیاز خود را از تولید کنندگان ایرانی تهیه کنند از این رو این کشور با اختلاف ۵۰۰ میلیون دلاری با چین، مقصد دوم صادراتی کالاهای ایران در سال ۹۸ بوده است.

سخنگوی گمرک ایران در خصوص فعالیت مرزهای ایران با مناطق کرد نشین عراق، گفت: همانطور که بیان شد ۴۲ درصد تجارت با عراق از طریق مرزهای مشترکمان با این کشور در اقلیم کردستان انجام پذیرفت که مرز پرویزخان با بیش از ۳ میلیون تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در جایگاه نخست و مرزهای باشماق و تمرچین به ترتیب با یک میلیارد و ۱۲۱ میلیون دلار و ۷۵۴ میلیون دلار در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

وی افزود: بازارچه‌ های مرزی در شیخ صله، کیله سردشت، شوشمی و سیران بند بانه نیز فعالیت چشم گیری در حوزه تجارت محلی و صادرات به کشور عراق در سال 98 و 99 داشتند.