چابهار راهی آسان برای اتصال بازارهای جهانی

به نقل از ایرنا، غلامرضا پناه روز چهارشنبه در همایش معاونان اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان های مناطق آزاد کشور در سالن همایش های بین المللی منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: چابهار نقش ملی و بین المللی برای توسعه و تجارت شرق کشور بویژه استان سیستان و بلوچستان دارد. وی افزود: وجود بندر شهید بهشتی با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه هشت و نیم میلیون تن کالا و پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما و فعالیت بندر شهید کلانتری و منطقه آزاد؛ چابهار را به یکی از نقاط مهم اقتصادی منطقه تبدیل کرده است.

عضو هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار بیان کرد: منطقه آزاد چابهار با ۹ پیکره و ۱۳۰ واحد تولیدی فعال نقش بسزایی در تولید و صادرات دارد. وی ادامه داد: یکی از مأموریت های مهم چابهار در حوزه گردشگری است که در این زمینه هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی گردشگری آماده سرمایه‌ گذاری و اجرای طرح های مرتبط است.

پناه تصریح کرد: برای جذب گردشگران کشورهای همجوار از جمله پاکستان، افغانستان، هند و عمان در حال برنامه ریزی هستیم تا با کمترین هزینه بهترین موقعیت برای تفریح گردشگران را فراهم کنیم. وی گفت: چابهار مرکز تجارت جهانی تراتزیت کالا و قطب گردشگری است و می تواند در توسعه اقتصادی داخلی و خارجی تأثیرگذار باشد. وی به موقعیت مناسب منطقه آزاد چابهار در زمینه استقرار صنایع اشاره و خاطرنشان کرد: کارخانه های بزرگی نظیر فولاد، پتروشیمی و دیگر کارگاههای بزرگ و کوچک پیش بینی شده است و بزودی این منطقه قطب سوم پتروشیمی کشور خواهد شد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه زمینه سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این منطقه فراهم است، خاطرنشان کرد: نهایت همکاری با فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در این منطقه انجام می شود و هیچ مشکل و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. وی تصریح کرد: چابهار بزودی به قطب تجارت، ترانزیت کالا و گردشگری تبدیل خواهد شد.

پناه اظهار داشت: سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های گردشگری، اماکن اقامتی و تفریحی در حال انجام است و بزودی ظرفیت های هتل و رستوران افزایش چشمگیری خواهد داشت.

به گزارش ایرنا همایش معاونان اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان های مناطق آزاد کشور از امروز / چهارشنبه/ با حضور معاون اقتصادی دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد و معاونان اقتصادی و سرمایه گذاری مناطق آزاد هفتگانه کشور به مدت ۲ روز در منطقه آزاد چابهار آغاز بکار کرد.