پویش ملی پیشگیری از کرونا

مقایسه های محلول های ضدعفونی کننده الکلی با غیر الکلی

مقایسه-محلول-ضدعفونی-کننده-الکلی-با-غیر-الکلی

بکارگیری از محلول ضد عفونی کننده الکلی برای ایمن سازی بدن بسیار واجب است و از فاکتور های عمده جهت ممانعت و پیشگیری از بیماری هایی مخصوصا بیماری های واگیردار نظیر کووید ۱۹ است. بهتر است بدانید این محلول تنها جهت استعمال خارجی بکار برده می شود.

محلول ضد عفونی کننده الکلی به علت سهولت در بکارگیری و اینکه خیلی راحت در دسترس واقع می شود نسبت به آب و صابون از محبوبیت بیشتری برخوردار است. با این وجود بایستی دقت کرد که در زمان بکارگیری از این محصولات از مالیدن و پاک کردن آن بعد از مصرف بپرهیزید و اجازه دهید که در جریان هوا خشک شود وگرنه ناظر پایین آمدن خواص ضد عفونی سازی این فراورده خواهید بود. افزون بر این نحوه تولید این محصولات از اهمیت بسزایی برخوردار است و می تواند اثر بخشی مستقیمی روی کارکرد این مواد جهت پاک کنندگی داشته باشد.

بهتر است بدانید که این فراورده های پاک کننده در عواملی که میزان باکتری ها زیاد است و یا در پیشگیری از عفونت های ویژه جانشینی مطلوب برای آب و صابون به حساب نمی آید.

مزایای بکارگیری از محلول ضد عفونی کننده الکلی

محلول ضد عفونی کننده الکلی دارای مزایای عمده ای است که عبارتند از:

• از مزایای محلول ضد عفونی کننده الکلی تاثیر آن بوده که خیلی فوری است و دوام آن زیاد است.

•با انواع پوست سازگار است.

•از کاربردی راحت و آسان برخوردار است.

از دیگر مزایای محلول ضد عفونی کننده الکلی این است که پس از بکارگیری آن دیگر نیازی به شستشوی دست ها نیست و کاملا به صرفه می باشد.

تفاوت محلول ضد عفونی کننده الکلی با محلول ضد عفونی کننده غیر الکلی

همانطور که به قبلا به آن اشاره شد محلول ضد عفونی کننده الکلی در مواردی متعدد بکار برده می شود و معمولا در قیاس با محلول های ضد عفونی کننده غیر الکلی مورد توجه واقع می شوند.

در محلول های غیر الکلی ماده کاربردی به اسم بنزالکونیوم کلرید موجود است. این ماده آتش زا نمی باشد و تراکم محدود آن تقریبا غیر سمی است.

پژوهشات نشان می دهد این محلول ها امکان دارد اثر بخشی مطلوبی بر روی کلیه میکروب های از خود بروز ندهند، با این وجود محلول ضد عفونی کننده غیر الکلی در مقایسه با محلول ضد عفونی کننده الکی هنوز نتوانسته در بازار جایگاه خاصی برای خود داشته باشد.

محلول های الکلی معمولا هواداران بیشتری در میان مردم دارند ژل ها و محصولات بر پایه الکل به وسیله اکثر سازمان های بهداشتی ساپور شده اند و بدین علت نسبت به محلول های غیر الکی موثق تر معرفی می شوند.

موارد بکارگیری محلول ضد عفونی ‌کننده الکلی

موارد بکارگیری محلول ضد عفونی کننده الکلی در مراکز درمانی من جمله تزریقات، آزمایشگاه ها، دندان پزشکی ها، مراکز اهدای خون و…

• برای ضدعفونی کردن زخم و پوست کاربرد ویژه ای دارد.

• برای ضد عفونی هتل ها

• آرایشگاه ها

• وسایل الکتریکی

• نواحی و سطوح عمومی

• لوازم و ابزار شخصی