آموزش

تاثیر ‌‌آموزش آنلاین بر عملکرد و رضایت شغلی کارمندان سازمان

تاثیر-__آموزش-آنلاین-بر-عملکرد-و-رضایت-شغلی-کارمندان-سازمان

‌اهمیت آموزش آنلاین کارمندان سازمان

‌‌‌آموزش آنلاین، به عنوان یک رویکرد یادگیری رایج که توسط بسیاری از سازمانها استفاده می‌شود‌‌، در سالهای اخیر به یک روند مهم تبدیل شده است. این مسئله، به طور کلی به استفاده از فناوری شبکه رایانه (اینترانت یا اینترنت) ‌‌اشاره دارد‌‌، که از طریق آن اطلاعات و دستورالعمل‌ها را به افراد ارائه می‌دهید. این پست با هدف بررسی رابطه بین ‌‌آموزش آنلاین و رضایت شغلی کارکنان سازمان گردآوری شده است. لطفا تا انتهای متن با ما همراه باشید.

اهمیت اینترنت به عنوان قطب اطلاعات برای تسهیل انتقال و به اشتراک گذاری داده‌ها در دهه‌های گذشته به دلیل راحتی در دسترسی به خدمات حرفه‌ای و سرگرمی به طرز چشمگیری افزایش یافته است. ادغام فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در محیط‌های سازمانی سهم مهمی‌ در روندهای یادگیری داشته است. پیشرفت کلیدی در استفاده از ICT در آموزش عالی‌‌، افزایش استفاده از اینترنت و ارتباطات الکترونیکی بوده است که در برخی موارد‌‌، این امر منجر به پذیرش محیط‌های یادگیری آموزش مجازی شده است.

رضایت شغلی جهت‌گیری احساسات کارکنان نسبت به نقشی است که در محل کار انجام می‌دهند. رضایت شغلی مولفه اساسی انگیزه و تشویق کارکنان نسبت به عملکرد بهتر است. عوامل انگیزشی شامل ماهیت کار‌‌، احساس موفقیت در کار آنها‌‌، شناخت‌‌، مسئولیتی که به آنها اعطا می‌شود و فرصت‌های رشد و پیشرفت شخصی به کارکنان کمک می‌کند ارزش خود را با توجه به ارزشی که سازمان به آنها داده است، پیدا کنند. بعلاوه‌‌، این امر می‌تواند سطح انگیزشی کارمندان را افزایش دهد که در نهایت باعث افزایش شادی داخلی و رضایت آنها می‌شود.

‌تاثیر آموزش آنلاین بر رضایت مندی کارمندان سازمان

‌‌آموزش آنلاین تأثیر بسزایی در میزان رضایت شغلی کارکنان یک سازمان داشته و انقلابی جدید در قرن بیست و یکم ایجاد کرده است. در حال حاضر وب چیزی فراتر از یک ویژگی جستجوی اطلاعات و رسانه‌های اجتماعی است، در واقع همچنین یک ابزار یادگیری است که به دیگران امکان می‌دهد دانش خود را افزایش و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

کمیسیون اروپا eLearning را استفاده از اینترنت و فناوری‌های جدید چندرسانه‌ای برای پیشبرد کیفیت یادگیری از طریق دسترسی به منابع و خدمات و همچنین امکان تبادل و همکاری از راه دور توصیف می‌کند. کارمندان می‌توانند در هر زمان و هر مکان به منابع آنلاین دسترسی پیدا کنند.

‌‌آموزش آنلاین، روشی جدید و مهیج برای آموزش کارمندان از طریق استفاده از فناوری‌های آنلاین است. این شکل از آموزش، اجازه می‌دهد تا کارمندان بدون توجه به اینکه در کجا هستند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند که بحث‌های زیادی پیرامون اثربخشی و تاثیر آن بر رضایت کارکنان وجود دارد. در واقع، سیستم ‌‌آموزش مجازی، منبع مفیدی برای یادگیری کارمندان است، زیرا از هرجایی می‌توان به آن دسترسی داشت. آموزش و توسعه نقش مهمی‌ در رضایت شغلی کارکنان ایفا می‌کند، زیرا فرصت‌های ارائه شده به آنها امکان پیشرفت شغلی را فراهم می‌کند. با این حال‌‌، سیستم ‌‌آموزش آنلاین ممکن است برای کارکنانی که دارای اثر بی‌انگیزشی هستند‌‌، طاقت فرسا و وقت‌گیر باشد.

‌‌آموزش آنلاین سازمانی، این امکان را فراهم می‌کند تا به شیوه‌ای مقرون به صرفه به نیروی کار متنوع و پراکنده از نظر جغرافیایی دست یابید. همچنین، یادگیری الکترونیکی به صورت آنلاین می‌تواند در صورت تقاضا با هزینه کمتری نسبت به آموزش در محل انجام شود. علاوه بر این، تعهد کارمندان، مزیت رقابتی بسیاری از سازمان‌ها است که به توانایی آنها در حل چالش‌های سازمانی غیرقابل حل توجه شده است.

‌‌آموزش آنلاین، کاربردهای سریع و کارآمد مورد نظر اپراتورهای خدماتی را فراهم می‌کند. به اشتراک‌گذاری اطلاعات و آموزش از طریق فناوری‌‌، به فراگیران این امکان را می‌دهد که اطلاعات حیاتی را سریعتر از گذشته پردازش و جذب کنند‌‌، در حالی که هزینه‌های کلی آموزش کاهش می‌یابد. برنامه‌های مبتنی بر وب به این معنی است که مشکلاتی مانند کمبود وقت‌‌، مسئولیت مدیریتی‌‌، دستورالعمل ناسازگار‌‌، هزینه زیاد و تحویل نامناسب شروع به برطرف شدن می‌کنند. بنابراین، افزایش میزان رضایت‌مندی کارمندان سازمان را به دنبال خواهد داشت.