آموزش

آشنایی با ‌آموزش از راه دور و انواع آن

آشنایی-با-_آموزش-از-راه-دور-و-انواع-آن

‌آموزش از راه دور، یک روش مطالعه است که در آن سخنرانی‌ها یا درس‌ها بدون نیاز به شرکت دانش‌آموزان و دانشجویان در مدرسه یا کالج انجام می‌شوند. این راهنما شامل تعاریف مفید و معرفی انواع مختلف روش‌های یادگیری از راه دور است. بنابراین، اگر می‌خواهید در مورد چگونگی ‌آموزش از راه دور به طور موثر در سال 2021 بیشتر بدانید، به خواندن راهنمای کامل ما درباره یادگیری از راه دور ادامه دهید. در آکادمی مهارتی و کاربردی آریاداناک انواع آموزش های از راه دور توسط اساتید و موسسات آموزشی صورت می پذیرد.

آموزش از راه دور چیست؟

‌آموزش از راه دور راهی عالی برای آموزش افراد به صورت آنلاین است. در این روش، سخنرانی‌ها و مواد آموزشی در اینترنت ارسال شده و دانش‌آموزان از خانه کار می‌کنند، نه در یک کلاس درس. مزایای زیادی برای یادگیری از راه دور وجود دارد. یکی از مهمترین مزایای این روش آموزشی این است که توسط جغرافیا محدود نمی‌شود. به عنوان مثال، شما لازم نیست که در ایران باشید تا در کلاس‌های درس یک دانشگاه در تهران شرکت کنید.

با توجه به CoronAvirus، آموزش از راه دور، به طور معمول یک سبک آموزشی پذیرفته شده توسط کالج‌ها و دانشگاه‌ها و همچنین، دانش‌آموزان مدارس ابتدایی و دبیرستان می‌باشد. هر چند این رویکرد می‌تواند برخی از دانش‌آموزان با محدودیت دسترسی به اینترنت و کامپیوتر را دچار مشکل کند.

‌آموزش از راه دور به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود:

همزمان

نامتقارن

شما باید درک کنید که تفاوت بین همزمان در مقابل آسنکرون چیست. همانطور که می‌دانید، “همزمان” به معنای یکسان است. در این روش، یادگیری شامل ارتباطات زنده از طریق چت آنلاین، نشستن در یک کلاس درس، و یا حتی teleconferencing است. این تکنیک، یکی از مهمترین انواع ‌آموزش از راه دور است که برای مشارکت در برنامه‌های آموزشی مداوم مناسب است. “آسنکرون” به معنای ناهمزمان به طور معمول در یک زمان یکسان نیست. این نوع یادگیری مجموعه‌ دقیقی از مهلت‌ها ارائه می‌شود، اغلب محدودیت زمانی هفتگی؛ با این حال، این اجازه می‌دهد تا یادگیرندگان به سرعت از راه دور مطالب را یاد بگیرند.

انواع ‌آموزش از راه دور چیست؟

امروزه، دوره‌های ‌آموزش از راه دور، به دلیل ظهور رایانه‌ها، دیجیتالی کردن و بهبود فناوری‌های اینترنتی، جایگزین آموزش سنتی شده است. آخرین تحولات تکنولوژی به طور معمول منجر به افزایش ظهور انواع مختلف یادگیری از راه دور شده است که شامل موارد زیر است:

• کنفرانس ویدیویی

• ‌آموزش از راه دور هیبریدی

• دوره‌های آنلاین برنامه‌های Open

• دوره‌های زمانی ثابت آنلاین

بیایید انواع مختلف یادگیری از راه دور را بررسی کنیم. همانطور که بیان شد، این رویکردها می‌توانند به دو بخش آموزش همزمان، ناهمزمان و یا ترکیبی از آنها تقسیم ‌شوند. روش‌های ‌آموزش از راه دور کنفرانس ویدیویی عبارت است از:

کنفرانس ویدیویی

کنفرانس ویدئویی به طور سنتی یک جلسه است که در آن دو یا چند شرکت کننده از ویدیو برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند. این یک شکل از آموزش، نوعی از ارتباطات همزمان است. با استفاده از ابزارهایی مانند زوم، تخته سیاه، Adobe Connect، یا سایر نرم افزارهای کنفرانس، معلمان و دانش‌آموزان بدون توجه به جایی که آنها واقع شده‌اند، ارتباط برقرار می‌کنند.

کنفرانس‌های ویدئویی تعاملات دانشجویی را افزایش می‌دهد و ساختار برنامه‌ریزی درس را فراهم می‌کند. این یک جزء حیاتی از یادگیری از راه دور است.

‌آموزش از راه دور هیبریدی

‌آموزش از راه دور هیبریدی، ترکیبی از روش‌های همزمان و ناهمزمان است. دانش‌آموزان برای تکمیل تکالیف و امتحانات مهلت دریافت می‌کنند. سپس، آنها با سرعت کار کرده و تکالیف را از طریق انجمن‌های آنلاین ارسال می‌کنند. آنها می‌توانند با مربی خود ارتباط برقرار و به ماژول‌های جدید دسترسی پیدا ‌کنند.

دوره‌های آنلاین برنامه‌های Open

تحت رده ‌آموزش از راه دور ناهمزمان، شما دستورالعمل آنلاین را باز کنید. در چنین دوره‌هایی دانش‌آموزان از آزادی فراوانی برخوردار هستند. برای تکمیل دوره، دانش‌آموزان موارد زیر را دریافت می‌کنند:

کتاب‌های آنلاین (ها)

تابلو اعلانات

پست الکترونیک

و غیره

در این روش، مجموعه‌ای از مهلت‌ها (deadlines) به دانش‌آموزان داده می‌شود. سپس، مربی آنها را آزاد قرار می‌دهد تا با سرعت کار کنند. این روش از آموز از راه دور، به نظم و انضباط قابل توجه و انگیزه نیاز دارد. دانش‌آموزانی که کمبود مهارت دارند، ممکن است این رویکرد را دلهره‌آور بیابند.

دوره‌های زمان ثابت آنلاین

رایج ترین فرمت آموزش از راه دور، دوره‌های زمانی ثابت آنلاین است. در این روش، دانش‌آموزان در زمان‌های تعیین شده به سایت یادگیری وارد می‌شوند. آنها باید فعالیت‌های کلاس درس را از پیش برنامه‌ریزی و با سرعت خاصی تکمیل کنند. این فعالیت‌ها اغلب شامل چت و انجمن‌های بحث و گفتگو هستند. دوره‌های زمان ثابت آنلاین تعامل دانش‌آموزان را تشویق می‌کند، اما فرصت کمی ‌برای خودکفایی وجود دارد.