آموزش

آموزش های مهارتی می توانند آنلاین برگزار شوند؟

برگزاری-آنلاین-آموزش-های-مهارت-محور

در این مقاله درباره آموزش های مهارتی صحبت خواهیم کرد آموزش هایی که آکادمی مهارتی و کاربردی آریاداناک به طور ویژه به آن پرداخته است. پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه ارتباطات و گسترش استفاده از آموزش آنلاین، فضای بسیار مناسبی را برای ارائه انواع آموزش های تئوری ایجاد کرده است.

شاید قبل از پیدایش و شیوع ویروس کرونا به اهمیت آموزش آنلاین در یادگیری و آموزش چندان توجهی نمی شد و آموزش حضوری پررنگ ترین نقش را در سیستم آموزش اجرا می کرد. اما با گسترش بیماری کرونا آموزش حضوری کمرنگ تر شد و آموزش آنلاین بستر مهمی را برای آموزش افراد فراهم کرد.

آموزش های مهارتی و فنی

• آموزش های مهارتی:

آموزش مهارتی بستر مناسبی را برای افزایش توانایی ذهنی و خلاقیت افراد در فهم مسائل تئوری به صورت عملی فراهم کرده است. آموزش تئوری منجر به منفعل شدن و کاهش کارایی افراد در یادگیری مطالب می شود و چون ذهن فرد تلاشی برای فهم موضوع به صورت عینی و عملی نمی کند در نتیجه مطالب مختلف بدون هیچ گونه کارایی مفیدی در ذهن فرد انباشته می شود.

• آموزش فنی :

آموزش های مهارتی زمینه مناسبی را برای تکمیل اهداف آموزش فنی فراهم می کند به گونه ای که فرد در روش آموزش فنی موضوعات را در قالب عملی آموزش می بیند و خود فرد نقش مهمی را در یادگیری خود ایفا می کند.

آموزش آنلاین چیست؟

این نوع آموزش از نظر زمان و کاهش هزینه های جانبی برای فرد بسیار مقرون به صرفه است و می تواند در صورت فراهم شدن شرایطی، فضای مناسبی را برای آموزش فنی و مهارتی ایجاد می کند و فرصتی برای افزایش قدرت تفکر و تعقل دانش آموز برای فهم بیشتر مطالب فراهم کند.

مقایسه آموزش آنلاین و حضوری

• در آموزش آنلاین، ممکن است دانش آموز نتواند ارتباط مناسب و کافی را با معلم برقرار کند ولی می تواند در هر زمانی با معلم خود ارتباط بگیرد و محدودیت زمانی و مکانی ندارد.

• دانش آموز نمی تواند در آموزش انلاین به طور مستقیم پرسش ها و ابهامات ذهنی خود را از معلم بپرسد اما آموزش آنلاین نیز برای آن چاره اندیشیده و می توان پرسش ها را از معلم خود بپرسند و یا حتی از سوالات متداول استفاده کنند.

• برای آموزش فنی دانش آموز باید مطالب را به صورت عملی و در کارگاه های عملی بیاموزد چون تکرار و آزمون و خطا در آموزش فنی نقش مهمی را دارد اما در اموزش آنلاین دانش آموز امکان دارد از این امکانات بی بهره بماند حال در آموزش های مهارتی و با پیشرفت آموزش های آنلاین چاره ای اندیشیده شده و می توان با ابزار و مواد اولیه ای راحت و ساده نیز در منزل نیز آموزش دید.

• فضای رقابتی در بین دانش آموزان در آموزش حضوری می تواند فضای مناسبی و مهمی را برای افزایش یادگیری بیشتر فراهم کند.

• تعاملات ارتباطی و اجتماعی دانش آموزان در حال حاضر به گونه ای تعریف شده که در محیط آموزشی آنلاین بتوانند تمامی مراودات حضوری را تجربه کنند.

• دانش آموز می تواند با دیدن انواع مختلف کلیپ های آموزش در فضای مجازی تا حدی نسبت به محیط کار در آموزش فنی و کسب مهارت آشنا شود اما به خاطر داشته باشید که باید تا حد ممکن از وسایل و موادی که در کلاس های آموزشی حضوری قرار دارد در منزل برای کلاس های آنلاین استفاده کنید.

• آموزش انلاین برای انتقال اطلاعات تئوری و آموزش تئوری فضای خیلی مناسبی را ایجاد می کند و انتظار می رود همین فضا را بتواند برای آموزش های فنی و مهارتی نیز فراهم آورد.

• در آموزش آنلاین برای بالا نگه داشتن میزان ارتباط و تعامل اجتماعی دانش آموز و معلم، معلم بر خلاف کلاس های حضوری بیشترین تلاش را باید انجام دهد. در کلاس های حضوری سهم دانش آموز و معلم در ایجاد و افزایش ارتباط با هم برابر است.