پویش ملی پیشگیری از کرونا

مطالبات بخش خصوصی از دولت در گفتگو با سرکار خانم مرجان هوشیار

مطالبات بخش خصوصی از دولت در گفتگو با سرکار خانم مرجان هوشیار

مطالبات بخش خصوصی از دولت در گفتگو با سرکار خانم مرجان هوشیار

نشست اختصاصی برنامه اینترنتی «تعبیر خوب برای یک کابوس» با حضور امیرفراهانی، مجری تحریریه مرکزی شبکه اقتصاد ایران و مرجان هوشیار فعال اقتصادی در حوزه صنعت ساختمان و مؤسس و رئیس انجمن زنان فعال اقتصادی است که پیرامون چالش های بخش خصوصی در دوران همه گیری کرونا و بعد از آن برگزار شد.

در این نشست که به صورت مجازی صورت گرفت و در آن، چالش های پیش روی بخش خصوصی و الزامات تعامل با دولت بررسی شد، مرجان هوشیار به وظایف بخش خصوصی برای عبور از بحران و همچنین ظرفیت هایی که دولت می تواند برای این منظور اختصاص دهد پرداخت.

این فعال اقتصادی در گفت و گو با برنامه اینترنتی «تعبیر خوب برای یک کابوس» بیش از هر چیز بر اهمیت تغییر قوانین و زیرساخت های قانونی فعالیت بخش خصوصی تأکید کرد و از هر دو سوی ماجرا خواست که برای شکل گری قوانین جدید تلاش کنند تا بخش دولتی و خصوصی در کنار هم بتواند بحران پیش رو را پشت سر بگذارد.

او افزود: « در شرایط فعلی دولت چاره ای غیر از کوچک کردن خودش ندارد. متأسفانه به احتمال زیاد در آینده شاهد این خواهیم بود که دولت مجبور به تعدیل نیروها و بازخرید عده ای شود، پس چه بهتر که از همین حالا سهم بیشتری از اداره امور را به بخش خصوصی واگذار کند که لازمه این کار هم اصلاح قوانین و تغییر رویکردهاست که هرچه زودتر اتفاق بیفتد بهتر است.»

هوشیار در عین حال که وظایفی را متوجه دولت کرد، بر وظایف بخش دولتی هم تآکید داشت و گفت: «همانطور که دولت باید این شرایط را به عنوان یک توفیق اجباری برای برون سپاری وظایفش در نظر بگیرد، بخش خصوصی هم باید قبول کند که با تغییر شرایط تن به تغییرات اساسی بدهد، مثلاً بپذیرد که سهم مناسبی از سودش را به عنوان مالیات پرداخت کند و در اجرای وظایفش هم مسئولانه تر ظاهر شود. در واقع هر دو طرف باید تعارف را کنار بگذارند و اگر خواهان وضعیت بهتر هستند واقع بینانه و شفاف به موضوع نگاه کنند.».

این گفت و گو که به صورت مجازی در بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام شکل گرفت، از سلسله مباحثی است که هر شب از ساعت 18:30 تا 19:30 به صورت زنده (لایو) در صفحه اینستاگرامی گروه آریاداناک با عنوان «تعبیر خوب برای یک کابوس» پیرامون چالش های پیش روی اقتصاد کشور در دوران کرونا برگزار می شود و بخشی از پویش ملی پیشگیری از شیوع کرونا است. در این رویداد هر شب یک یا چند نفر از فعالان اقتصادی و اجتماعی درباره راهکارهای برون رفت از بحران و مدیریت مناسب آن به ارائه راه حل و طرح مشکلات پیش رو می پردازند.