آموزش

نکات حقوقی خرید و فروش ملک

نکات-حقوقی-خرید-و-فروش-ملک

نکات حقوقی خرید و فروش ملک یکی از موارد بسیار مهمی است که دانستن آن برای هر یک از افرادی که در این حیطه فعالیت دارند ضروری می باشد. لذا لازم است تا هر یک از افراد با بهره گیری از دانسته های مشاورین متخصص در این حوزه قدم در راه گذاشته تا بتوانند موفق عمل کنند. در ادامه به بررسی نکات حقوقی خرید و فروش املاک و مستغلات خواهیم پرداخت.

اهمیت دانستن نکات حقوقی خرید و فروش ملک

با توجه به وضعیت نابسامان و بغرنج مسکن در جامعه لازم است تا تضمین و اطمینانی هنگام خرید و فروش املاک و مستغلات وجود داشته باشد. بدین ترتیب افراد می‌توانند با خیالی آسوده وارد معامله شده و به خرید و فروش بپردازند.

این نوید را به شما می دهیم که اینک در اینجا هستیم تا با بهره گیری از دوره‌های آموزشی ما تحت عنوان نکات حقوقی خرید و فروش املاک و مستغلات، بتوانید اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

نگاهی به مهمترین نکات حقوقی خرید و فروش ملک

در ادامه به بیان نکات طلایی در خصوص خرید و فروش املاک و مستغلات پرداخته شده است.

* کسب اطمینان قطعی در مورد مالکیت حقوقی فروشنده خانه

یک از مهمترین و اساسی ترین نکات حقوقی که ضروری است تا توسط خریداران مورد توجه قرار گیرد، بحث مالکیت فروشنده در مورد خانه مورد معامله می‌باشد. به طور کلی می توان گفت در تمامی معاملات و خرید و فروش‌های موجود، موضوع داشتن اطمینان قطعی از مالکیت فروشنده، اصلی بدیهی و مهم به شمار می رود. اما با توجه به بالا بودن هزینه خرید خانه، اهمیت این موضوع و کسب اطمینان از مالکیت فروشنده دو چندان می شود.

بررسی برخورداری فروشنده از اختیار فروش ملک

در بسیاری از موارد مشاهده شده که افراد تحت عنوان وکیل مالک اصلی، برای فروش خانه اقدام می کنند. در چنین شرایطی خریدار باید نسبت به صحت و ابعاد حقوقی وکالت نامه کسب اطمینان داشته باشد.

تطبیق مشخصات ثبت شده در سند خانه با مشخصات واقعی ملک

همواره توجه داشته باشید که قبل از انجام معامله، از تطبیق مشخصاتی از جمله نشانی ملک، پلاک ثبتی، حدود اربعه و کد پستی و… با مشخصات میدانی ملک مورد معامله اطمینان لازم را کسب نمایید

در رهن نبودن خانه و عدم توقیف ملک

در این خصوص لازم است بدانید که معامله و خرید و فروش خانه‌ای که توسط مقام قضائی توقیف شده و یا اینکه به عنوان ضمانت در رهن بانک است، دارای منع قانونی می‌باشد.

مطالبه مفاصا حساب خانه از فروشنده

معمولا هر خانه‌ای دارای بدهی به نهاد‌های مختلف از جمله شهرداری، مالیات و … می‌باشد. قبل از خرید مطمئن شوید که این بدهکاری‌‌ها و دیون به ارگان های مربوطه پرداخت شده باشد.

توجه به قراردادهای مربوط به اجاره خانه

به طور کلی خرید و فروش خلنه‌ای که در اجاره مستاجر است منع قانونی ندارد. اما قبل از معامله نسبت به این موضوع اطمینان پیدا کنید تا مشکل خاصی برایتان ایجاد نشود.

قید نمودن انشعابات آب، برق، گاز و… در سند

به طور کلی خرید خانه جدای از خرید انشعابات مذکور نیست. اما برای اطمینان بیشتر، در سند و مبایعه نامه به طور دقیق و شفاف این انشعابات را درج نمایید.

تصریح در مورد انتقال پارکینگ و انباری

آخرین گزینه کلیدی در خصوص نکات حقوقی خرید و فروش ملک ، درج انتقال پارکینگ و انباری در سند رسمی یا مبایعه نامه خانه است. چرا که قید نشدن انتقال پارکینگ و انباری، مسئولیت حقوقی را برای فروشنده در قبال انتقال این موارد به همراه ندارد.