پویش ملی پیشگیری از کرونا

چرا حساسیت و التهاب پوست پس از استفاده مواد ضد عفونی کننده ایجاد می شود؟

جلوگیری-از-التهاب-و-خشکی-پوست-پس-از-استفاده-از-مواد-ضدعفونی-کننده

چگونه مانع از ایجاد التهاب و خشک شدن پوست پس از استفاده از مواد ضد عفونی کننده شویم؟

اگر نگاهی به گذشته ی خود و اطرافیانمان بیاندازیم، پیش تر کمتر کسی از مواد ضد عفونی کننده استفاده می کرد و یا کسانی را نیز که استفاده می کردند، وسواسی خطاب می کردیم و می گفتیم که بیش از حد به فکر پاکیزگی هستند. اما زندگی و دنیایی که هم اکنون در آن قرار داریم، به گونه ای تغییر کرد که هم اکنون در دست اکثر مردم یک ژل و یا اسپری ضد عفونی کننده می بینید.

با آمدن ویروس کرونا، ما بسیار بیشتر نسبت به قبل به شوینده ها و مواد ضد عفونی کننده نیاز پیدا کردیم و خرید و تهیه ی مواد ضد عفونی کننده به دیگر دغدغه های ما اضافه شده است. اما اگر فردی با پوستی معمولی و یا حتی پوست نوع حساس هم که باشید، دغدغه ی جدیدتری برای شما به وجود آمده است و آن هم خشکی و التهاب پوست دستتان توسط شستن و استفاده ی مکرر از مواد ضد عفونی کننده است.

از آن جایی ما به طور مداوم از این مدل شوینده ها و مواد ضد عفونی کننده استفاده می کنیم، از طرفی خطر آلوده شده به ویروس را کاهش داده و خطر التهاب و بیماری های پوستی را افزایش می دهیم.

شوینده ها و مواد ضد عفونی کننده با از بین بردن لایه ی چربی طبیعی ای که بر روی سطح پوست وجود دارد، پوست ما را حساس و خشک می کنند.

هرچند که استفاده از ضد عفونی کننده ها نسبت به شستن دست ها با آب و صابون، این مشکل را کمتر کرده است اما استفاده از این ضد عفونی کننده ها نیز در دراز مدت می تواند آسیب زا باشد.

شوینده و یا ماده ی ضد عفونی کننده ای که خریداری می کنیم باید بسیار ملایم و بی رنگ باشد. یعنی هیچ گونه رنگ شیمیایی ای نداشته باشد همچنین این شوینده ها باید بدون عطر باشند و به جای آن حاوی گلیسیرین باشند که موجب لطافت پوست بشود.

روش خشک کردن دست ها نیز بسیار در خشک شدن پوست تاثیر گذار است به طوری که بعد از شستن دست ها با آب و صابون، از یک حوله ی نرم و یا دستمال برای خشک کردن دستتان استفاده کنید و آن را به آرامی و به حالت ضربه ای به پوستتان بزنید و نه این که به یک باره حوله و یا دستمال را محکم روی دستتان بکشید.

سریع ترین روش برای درمان موقتی التهاب و قرمزی دست، استفاده از کمپرس آب سرد است؛ یا اینکه می توانید چند تکه یخ را درون حوله ای نه چندان ضخیم گذاشته و آن را بر روی محل مورد نظر بگذارید تا از میزان التهاب کاسته شود.

بعد از شستن دست ها بلافاصله از کرم های مرطوب کننده ی مخصوص پوستتان استفاده کنید. این کرم ها باید حاوی هیدروکورتیزون باشند تا از خشکی و حساسیت پوست جلوگیری کنند.

ویژگی های یک شوینده و ماده ضد عفونی کننده خوب

شوینده و ماده های ضد عفونی کننده ای که استفاده می کنیم، چه برای استفاده در خصوص دست و بدن باشند و چه در خصوص استفاده های دیگر مثل تمیز کردن سطوح باشند، همگی نیازمند داشتن یک سری معیار های ثابت هستند که خریدار و مصرف کننده را از هر لحاظ دل آسوده کنند.

یک شوینده یا ماده ی ضد عفونی کننده ی خوب باید باعث از بین بردن انواع مختلفی از میکروب و میکروارگانیسم ها باشد. بعضا دیده اید که موقع استفاده از شوینده یا ضد عفونی کننده ها متوجه هیچ گونه تغییری نمی شویم و چه بسا که حجم بیشتر این شوینده های نا معتبر را آب در بر گرفته است.

شوینده ها نباید هیچ گونه خطری برای سلامت مصرف کننده یا کسی که در معرض آن قرار دارد داشته باشند.
به هیچ عنوان ماده ی ضد عفونی کننده نباید محرک تنفس و چشم ما باشد هرچند که شرایط ایمنی نوع قوی تر آن ها رعایت شود.

همان طور که این محصولات نباید اثر سویی برای ما انسان ها داشته باشند، باید حافظ محیط زیست باشند و مشکل و خطری برای محیط زیست به وجود نیاورند.

باید در حالت رقیق تر شدن و یا غلیظ تر شدن پایداری خود را حفظ کنند زیرا در بعضی مواقع برای بهبود کیفیت، نیاز به تغییر غلظت این مواد است پس اثر ثابت خود را باید حفظ کنند.

توضیح کامل و دقیق و واضحی از محصول و شرایط نگهداری و استفاده بر روی کالا درج شده باشد تا مصرف کننده را متوجه خرید خود کند.

نکته و ویژگی مهم دیگر این که موجب حساسیت و خشکی بیش از حد پوست نشود.