بازرگانی, کارآفرینی

سخنرانی دکتر شریعتمداری در نخستین هم اندیشی اتصال به بازار جهانی

سخنرانی دکتر شریعتمداری در نخستین هم اندیشی اتصال به بازار جهانی

سخنرانی دکتر شریعتمداری در نخستین هم اندیشی اتصال به بازار جهانی،

به  گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  ” محمد شریعتمداری”  در نخستین همایش هم اندیشی کارآفرینان برتر که به صورت مشترک با گروه آریاداناک با عنوان “اتصال به بازار جهانی، ایجاد، حفظ و توسعه بازار و مدیریت تحریم‌ها” برگزار شد:  در شرایط تحریم باید از ورود کالا‌های غیرضروری به کشور جلوگیری کرد، چرا که بسیاری آن‌ها در کشور تولید می‌شوند و باید از این ظرفیت داخلی استفاده کرد.
وی بیان کرد : با وجود همه ی دستاوردهایی که این چهل سال انقلاب داشته  ولی ما هنوز نتوانستیم اندیشه امام راحل را به سر منزل مقصود برسانیم و تا رسیدن به اهداف والای ایشان راه زیادی داریم.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  با بیان اینکه در آن ایام یاران امام  (ره) با کتاب حکومت اسلامی با تکیه بر مشارکت مردم وارد کار شدند، افزود: امروز هیچ تفاوتی با گذشته ندارد و بیش از پیش ثابت شده هرگاه در تصمیمات مهم از توده مردم فاصله گرفتیم، شکست خوردیم. شریعتمداری  با اشاره به اینکه ما تنها در جا‌هایی پیروز بوده‌ایم که بر توده ملت ایران تکیه کرده‌ایم، بیان کرد: این حکومت جز در سایه اتکا به ملت به تنهایی ادامه نخواهد داشت.
وی با اشاره به تأکیدات امام خمینی (ره) مبنی براینکه وای به روزی که مردم نسبت به شما مسئولان احساس بی اعتمادی کنند و از شما فاصله بگیرند؛  گفت: امروز در شرایط تحریم ثابت شده است که هرگاه خواستیم اقتصاد را دولتی کنیم شکست خورده ایم و باید به نیروی کارآفرینان نوآور و پیشگام کشور تکیه کنیم. فقط دولت باید تنظیم‌گر باشد و از هر حرکت نوآورانه و پرریسک کارآفرینان حمایت کند.
وزیرتعاون ، کارو رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه کارآفرینی به معنی ارزش آفرینی با استفاده اندک از منابع طبیعی و استفاده از خلاقیت و دارایی های فکر است، تأکید کرد: توجه به مردم ایجاب می‌کند که از تولید منبع محور فاصله بگیریم و با حداقل استفاده از منابع فیزیکی به قله‌های رشد، توسعه و تولید برسیم. شریعتمداری گفت: برای این امر خلاقیت، ابتکار، نوآوری، امید، نشاط و خردمندی نیاز است. وی ادامه داد: اگر محک تجربه و به اشتراک گذاشتن آن به میان آید ما برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به دو بار زندگی کردن نداریم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با استفاده افکار جمعی و استفاده از تجربیات یکدیگر می‌توانیم از فرصت محدود عمر حداکثر استفاده را ببریم، افزود: می‌توانیم با کار و تلاش محدودیت‌های موجود عمر را به یکدیگر وصل کنیم. شریعتمداری گفت: مزیت‌های فیزیکی و طبیعی یک کشور مهم‌ترین توانایی و پتانسیل یک‌ ملت نیست بلکه منابع انسانی خلاق و کارآفرین بسیار مهم تر است.
وی با بیان اینکه کشور‌های شرق آسیا مواد اولیه را از جا‌های مختلف دنیا تهیه می‌کنند و در درون کشور تولید انجام می‌دهند و به کشور‌های دنیا صادر می‌کنند با اینکه خیلی منابع طبیعی نداشته اند، بیان کرد: این‌کشور‌ها در زمینه تولید خدمات نیز خوب عمل کردند و این چیزی است که ما همواره از آن دور افتاده ایم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: تمام پشتیبانی ما از یک‌ نظام باید به سمت مدیریت صحیح زنجیره ارزش حرکت کند، چرا که در این صورت ما پیروز خواهیم بود. شریعتمداری با بیان اینکه ما باید به جای تبادل کالا به دنبال تجارب ارزش باشیم ، ادامه داد: باید انگیزش و آموزش در کنار هم قرار گیرد.
وی افزود: یکی از ضعف‌های ما در مسائل کارآفرینی و نوآوری حوزه‌ ی به اتصال به بازار بزرگ جهانی است چراکه در این فرآیند هم یادگیری رخ خواهد داد و هم در رقابت بین المللی توانمندتر خواهند شد و این از سال های سال در کشور بیش از آنکه مانع سیاسی باشد مانع شناختی و ذهنی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در مصوبه دولت برای حمایت از کارآفرینان برتر کشور لحاظ شده است که کارتی به عنوان کارت کارآفرینان برتر طراحی شده است. شریعتمداری با بیان اینکه یکی از محاسن این کارت امکان دسترسی مستقیم به مسئولین در رده‌های مختلف است، گفت: این‌کارت به لحاظ ارتباط سنجی به ارتباط کارآفرینان برتر با مسئولین دستگاه های مختلف کمک می‌کند. وی گفت: حضور در این باشگاه بین المللی سازی که امروز شکل گیری آن کلید خورده است یکی از مزایای داشتن کارت کارآفرین برتر است.