پویش ملی پیشگیری از کرونا

انواع واکسن کرونا تا چه میزان از ابتلا به این ویروس جلوگیری می کند؟

انواع-واکسن-کرونا

واکسن کرونا چیست؟

واکسیناسیون یکی از شیوه های ساده، مصون و اثربخش جهت حفاظت از بدن در مقابل ابتلا به بیماری های حاد به حساب می آید.

در واقع این واکسن ها دستگاه ایمنی بدن را تعلیم می دهند تا در مقابل ویروس ها، آنتی بادی ها،عفونت ها و همچنین میکروب هایی که به بدن وارد شده اند مبارزه کنند. همواره در تولید این واکسن ها، نوع ضعیف شده ویروس ها یا باکتری ها بکار برده می شود و آن ها را به واسطه تزریق به بدن وارد می کنند

چگونگی دریافت واکسن کرونا

با ملاحظه به پژوهشات و اعمال آزمایشات عمومی ، کسانی که بیشتر از ۱۸ سال سن دارند می توانند واکسن کرونا را دریافت کنند. تنها اشخاصی که معمولا به اقسام واکسن ها حساسیت دارند بایستی با احتیاط و همچنین با مشاوره با پزشک این واکسن را تزریق کنند. به این شکل که پس از تزریق بایستی حدود نیم ساعت تحت نظر پزشک معالج باشند که اگر نشانه های حساسیت نظیر التهاب، ورم گلو، خارش و افت فشار در آن ها رویت شد خیلی فوری مراقبت های پزشکی را اعمال کنند.

پژوهشات اندکی در خصوص با زنان باردار و شیرده صورت گرفت ، به همین جهت در رابطه با شرایط دریافت واکسن کرونا برای این دسته از افراد نظر دقیقی وجود ندارد. در این شرایط تصمیم نهایی برای بکارگیری از این گونه واکسن یا فقدان بکارگیری از آن به عهده شخص و نظر پزشک معالج است.

در خصوص زنان شیرده و باردار فعلا اطلاعاتی موجود نیست اما پیشنهاد می شود پس از دریافت این واکسن، شیردهی را قطع نکرده و زنان باردار به علت افزایش احتمال ابتلا به ویروس کرونا لازم است که این واکسن را دریافت کنند.

اشخاصی که به بیماری های زمینه ای خاصی نظیر دیابت، آسم، فشارخون، ایدز، بیماری های کلیوی، کبدی و ریوی مبتلا هستند فقط با مشاوره با متخصص واجد شرایط دریافت واکسن کرونا هستند.

واکسن کرونا تا چه مدت سبب ایمنی بدن می شود؟

پژوهشگران آمریکایی در تازه ترین پژوهشات خود مدت زمان ایمنی اعمال شده توسط واکسن کرونا را در بدن وارسی کرده اند.

با آزمایش پیروزمندانه این واکسن توسط دو موسسه فایزر و مدرنا امید ها برای خاتمه دادن به این ویروس همه گیر در دنیا افزایش یافته است.‌

این دو موسسه بیان کرده اند که واکسن های آن ها می توانند حداقل ۹۵ ٪ بازدهی و اثربخشی داشته باشند. با این وجود یکی از مشکلاتی که در این حیطه مورد توجه واقع شده است مدت زمانی است که این واکسن ها، بدن را در مقابل ویروس کرونا ایمن نگه دارند.

تازه ترین پژوهشات در آمریکا حاکی از آن است که واکسن مدرنا می تواند به صورت صحیحی در بدن اشخاص بیمار سبب اعمال پاسخ ایمنی شود و این می تواند حدود ۳ ماه در بدن اشخاصی که این واکسن را تزریق کرده اند به جای بماند.

این نوع واکسن از حمله ویروس های کرونا به سلول های بدن ممانعت به عمل می آورد ولی همان گونه که پیش بینی شده است میزان این آنتی بادی در بدن به مرور زمان کاهش می یابد. ‌این واکسن را معمولا دو مرتبه و در فاصله زمانی ۲۸ روز به شخص تزریق می کنند.